'14

Pierwsza odsłona wydarzenia Squash na Chrobrym odbyła się w Bielsku-Białej w sierpniu 2014 roku pod nazwą „Polska kontra Reszta Świata”. Bielszczanie pierwszy raz w historii mogli oglądać mecze squasha na ustawionym specjalnie na ten cel w centrum miasta szklanym korcie do gry.

Wydarzenie to promowało coraz dynamiczniej rozwijającą się w ostatnich latach w Polsce dyscyplinę sportu – squasha. Impreza została zorganizowana przez największy bielski klub squasha – Modelarnię (dzisiejszy Enjoy Squash) i trwała 3 dni – od czwartku do soboty (w niedzielę rano kort był jeszcze do dyspozycji przechodniów). Na ten okres na placu Chrobrego został ustawiony w pełni wymiarowy, profesjonalny, szklany kort do squasha, na którym rozgrywane były mecze pomiędzy zawodnikami dwóch drużyn: „Polski” i „Reszty Świata”. W składzie polskiego zespołu byli zawodnicy aktualnej kadry Polski z numerem jeden rankingu Polskiej Federacji Squasha - Łukaszem Stachowskim na czele. Pozostali dwaj to: v-ce Mistrz Polski 2014 Przemysław Atras oraz Julian Kischel. Skład drużyny Reszty Świata był z kolei zasilony trzema utytułowanymi zawodnikami z zagranicy – byli to: Mistrz Izraela 2014 Daniel Poleshchuk, Mistrz Chorwacji 2014 Domagoj Spoljar oraz były Mistrz Czech Pavel Sladecek.

Zawodnicy rozgrywali ze sobą pojedynki każdy z każdym, więc dziennie można było obejrzeć trzy mecze. W ten sposób każdy polski zawodnik mógł zmierzyć się z zawodnikiem z zagranicy i odwrotnie. Do rozegrania było w sumie 9 meczów i zwycięską drużyną miała być ta, która wywalczy więcej indywidualnych zwycięstw.

W czwartkowy wieczór zagraniczni zawodnicy postawili wysoko poprzeczkę i wygrali wszystkie 3 zaplanowane pojedynki. Potwierdzili swoje wysokie umiejętności również w piątek ustanawiając już wtedy wynik całego turnieju na swoją korzyść na 6:0. Dopiero w sobotę w ostatnim meczu Julian Kischel zdobył honorowy punkt dla naszego zespołu wygrywając z kilkukrotnym Mistrzem Chorwacji w stosunku 2:1 w gemach. Finalny wynik tego turnieju to 8:1 dla drużyny Reszty Świata.

Squasha na placu Chrobrego obejrzało na żywo ok. 5 tys. bielszczan, a impreza odbiła się szerokim echem w mediach całego regionu jako – szklany kort do squasha został zaprezentowany w samym centrum miasta po raz pierwszy w historii województwa śląskiego.

 

Wyniki rozegranych pojedynków w edycji 2014:

Czwartek:

  • Daniel Poleschuk – Julian Kischel 2:0 (11:7, 11:8)
  • Domagoj Spoljar – Przemysław Atras 2:0 (11:6, 11:8)
  • Pavel Sladecek – Łukasz Stachowski 2:1 (8:11, 11:7, 1:0)

Piątek:

  • Pavel Sladecek – Julian Kischel 2:1 (11:9, 6:11, 1:0)
  • Domagoj Spoljar – Łukasz Stachowski 2:0 (11:6, 11:9)
  • Daniel Poleschuk – Przemysław Atras 2:0 (11:4, 11:6)

Sobota:

  • Pavel Sladecek - Przemysław Atras 2:1 (13:11, 5:11, 1:0)
  • Daniel Poleschuk – Łukasz Stachowski (11:7, 11:2)
  • Domagoj Spoljar – Julian Kischel 1:2 (11:6, 9:11, 0:1)