'15

„Squash na Chrobrym 2015 - Polska kontra Reszta Świata” to druga odsłona wydarzenia kulturalno-sportowego, podczas którego można było zobaczyć rozgrywki squasha na specjalnie ustawionym pełnowymiarowym szklanym korcie do gry w squasha. Kort ten pojawił się już po raz drugi na placu Chrobrego, potocznie zwanym Pigalem, w Bielsku-Białej. Impreza odbyła się w dniach 21-29 sierpnia 2015, a na potocznie zwanej 'szklance' zagrały same gwiazdy squasha.

Podczas imprezy ponownie (pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 2014) został rozegrany pojedynek „Polska kontra Reszta Świata” tym razem jednak w formule uwzględniającej mecze rewanżowe. W pierwszy weekend imprezy tj. 21-22 sierpnia odbyło się pierwsze ‘starcie’ zawodników, w kolejny weekend tj. 28-29 sierpnia odbyły się mecze rewanżowe. Obie sesje rozgrywane były wieczorami od godziny ok. 19:30.

Sam pojedynek „Polska kontra Reszta Świata” to kilkanaście meczów. W każdej drużynie znalazło się kilku utytułowanych zawodników dobrze znanych osobom interesującym się tą dyscypliną sportu. Polską drużynę zasiliły takie gwiazdy jak: Przemek Atras (aktualny numer 1 polskiego rankingu PFS), Łukasz Stachowski (były lider rankingu), Julian Kischel (członek kadry narodowej, na co dzień trenujący w Niemczech) oraz Marek Wojnarski (aktualnie 6-ty zawodnik kraju); w drużynie Reszty Świata zagrali: Daniel Poleshchuk (dwukrotny Mistrz Izraela, zwycięzca zawodowego turnieju PSA oraz gracz miesiąca marca’15 ogólnoświatowej organizacji squasha PSA), Pavel Sladecek (były Mistrz Czech) oraz Domagoj Spojlar (kilkunastokrotny Mistrz Chorwacji). 

W trakcie eventu w ciągu dnia kort szklany był do dyspozycji przechodniów. Każdy kto wyraził ochotę mógł spróbować gry na szklanym korcie w towarzystwie dostępnego na miejscu instruktora gry z klubu Enjoy

W pozostałe dni organizator (klub Enjoy) zapewnił szereg atrakcji, podczas których było można m.in.: zobaczyć squasha w wykonaniu ligowiczów bielskiego klubu Enjoy (największej na Śląsku ligi squasha - Volvo Auto-Boss Squash League oraz Trendy Ligi Kobiet) w tym również mecze kobiet oraz juniorów tego klubu. Było można zobaczyć również pojedynek obecnej vice-mistrzyni Polski Natalii Ryfy z jednym z graczy klubu Enjoy, a także występy i ciekawe prezentacje partnerów tego wydarzenia – chociażby Trendy Hair Fashion. Atrakcji było co niemiara. 

Hasłem przewodnim tego festiwalu było „Squash - nazdrowszy sport świata” - do takich wniosków doszedł swego czasu prestiżowy magazyn Forbes i to zdanie zostało mottem przewodnim tego wydarzenia. Chcieliśmy mieszkańcom Bielska-Białej pokazać, że sport można (i należy) uprawiać w każdym wieku, a squash jest tego najlepszym przykładem. W Anglii – kolebce tego sportu – na kortach można spotkać osoby mające 70 i więcej lat, a na Mistrzostwach Świata Masters najstarszą kategorią jest +85!

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem zdjęciowym zamieszczonym poniżej :) Zapraszamy na "Chrobrego" w przyszłym roku - my na pewno tam się pojawimy :)

squash na chrobrym